Як вибрати якісний мотоблок

Власники дачних, присадибних ділянок, мешканці села знають, скільки сил витрачає на обробку навіть кількох соток землі. Виорати, скопати, закультивувати, обробити хімікатами від шкідників, удобрити. Посадка, прополювання, підгортання рослин, збирання врожаю, доставка його з поля; потім - збирання стерні, великих залишків коренів, снігозатримання. І всі роботи треба виконати роботи вчасно, тобто швидко. Без продуктивних механічних інструментів з таким обсягом робіт упоратися практично неможливо, тим більше не можна розраховувати на добрий урожай.

Щоб не оснащувати кожен інструмент окремим двигуном, шасі, пристроями управління рухом, існують різні носії, наприклад, трактори, мотокультиватори, мотоблоки. Купувати та утримувати повноцінний трактор, навіть маленький, для обробки ділянки площею в один-два гектари — недозволена та зовсім не виправдана марнотратність. Краще подивитись мотоблоки; вони значно дешевші при купівлі та експлуатації. Головна їхня незручність - відсутність кабіни - багаторазово відшкодовується їх перевагами. Вони виконують практично ті самі функції, як і трактора. А великі мотоблоки (12-16 к. с.) за потужністю та продуктивністю наближаються до міні-тракторів. Українські мотоблоки анітрохи не гірше за іноземні, але коштують дешевше. Їхні малі розміри та маневреність дозволяють працювати на малих ділянках, між деревами, на складній нерівній поверхні.

Ті, хто не хоче платити зайвого, замовляючи обробку своєї ділянки комусь, не раз запитували: який мотоблок купити, як купити мотоблок дешевий, але в той же час продуктивний і надійний? Щоб зробити правильний вибір та купити мотоблок недорогий, але добрий, треба врахувати потреби, обсяги роботи на своїй ділянці та технічні характеристики конкретного агрегату.

Як влаштований мотоблок

Мотоблок є моторним візком на двох провідних колесах. Іноді випускаються й агрегати з одним напрямним колесом попереду та двома фрезами з боків або на чотирьох колесах, два з яких — маленькі, що підтримують позаду ведучих. Через малу поширеність залишимо такі конструкції за межами статті.

Комплектація мотоблоку включає:

 • двигун;
 • трансмісію;
 • ходову частину;
 • органи управління.

До мотоблоку також кріпиться навісне обладнання.

Двигуни повітряного охолодження - чотиритактні бензинові та дизельні застосовуються найчастіше. Бензиновий мотор мало залежить від температури повітря і легко запускається хоч улітку, хоч узимку. Дизельні двигуни мають дещо більшу масу і коштують дорожче, але за тієї ж потужності, що й бензинові, створюють більший момент (тягу), стійко працюють навіть на малих оборотах.

Двигунний агрегат включає ряд систем:

 • Мастильна система — проводить змащення частин мотора, що труться.
 • Стартер. Його завдання – розкрутити колінчастий вал до займання паливної суміші, після чого двигун працює самостійно. Для запуску двигуна малої та середньої потужності (до 16 л. с.) найчастіше достатньо зусилля, яке створюється ручним стартером. Але іноді для легкого та впевненого старту, особливо в холодну пору, мотоблоки оснащуються електростартером.
 • Система охолодження. Двигун з повітряним охолодженням відрізняється простотою конструкції. Ребра радіатора обдуваються потоком повітря від крильчатки, яку рухає колінвал, і не потрібна система примусової циркуляції теплоносія — води або антифризу.
 • Запалювання забезпечує безперебійне утворення іскри на свічці. Електроенергією при цьому дає магнето, що обертається від коленвала.
 • Газорозподільна система. Подає в циліндри паливоповітряну суміш та забезпечує випуск відпрацьованих газів. До неї також входить глушник.

Трансмісія передає обертальний момент з двигуна на транспортні колеса та робочі механізми. З її допомогою можна змінювати швидкість та напрямок руху мотоблока. Більшість мотоблоків оснащуються шестерневою трансмісією. Вона складається із коробки передач (редуктора), зчеплення, іноді містить диференціал, який полегшує розворот машини. Є також мотоблоки з ремінною трансмісією. У ременной трансмісії сила зчеплення забезпечується за допомогою натяжного ролика. За допомогою тяги та важелів можна змінювати положення ролика, натягувати або послаблювати ремінь (вмикати або вимикати ту чи іншу передачу).

Ходова частина - це рама, до якої прикріплені основні вузли та шасі. Для руху мотоблоків застосовуються гумові колеса великого діаметра з великим малюнком протектора або металеві ґрунтозачепи.

Органи управління

Основа органів управління - кермо, за допомогою якого оператор спрямовує машину. До керма кріпляться важелі, тяги перемикання швидкостей, керування зчепленням обертами, зупинки двигуна. Органи управління подачею повітря до карбюратора, включення валу відбору потужності розташовуються на руховому блоці.

Висоту, на якій розташовуються кермові рукояті, оператор може встановлювати як йому зручно.

Навісне обладнання

Мотоблок приводить у роботу активне навісне обладнання: грунтофрези, сівалки зернові та овочеві, дискові підгортачі, картоплекопалки гуркітні та віялові, косарки роторні та сегментні. Ці агрегати приводяться в дію або через ремінну передачу, або через вал відбору потужності.

Основні критерії вибору мотоблоків

При виборі техніки для сільгоспробіт треба враховувати такі показники.

Площа ділянки, яку треба обробляти. Чим більше площа, тим продуктивніше знадобиться навісне обладнання і потужніший мотоблок. Ті, хто купив мотоблок, переконалися: для обробки смуги завширшки 20 см потрібно близько 1 к. с. Для ділянки в 6-10 соток достатньо придбати садовий мотоблок потужністю до 6 к. с. На город площею 30-40 соток потрібен апарат з мотором 8-9 к. с. А якщо наділ вимірюється в гектарах, то потрібний апарат потужністю 10-15 к. с. Експлуатація машини на граничній потужності призведе до швидкого зношування двигуна. Тому краще купити великий мотоблок і завжди мати 1-2 сили у запасі.

Види робіт, які будуть виконуватися і яке обладнання для цього буде потрібно. Для використання активного навісного обладнання знадобиться вал відбору потужності або можливість працювати від ремінного приводу.

Тип стартера. Середні та легкі мотоблоки можна завести ручним стартером. Для впевненого запуску потужного двигуна краще мати електричний стартер.

Вид палива. Бензинові мотоблоки недорогі та відрізняються легким запуском. Це особливо цінно у зимовий час. Але для тривалої роботи в спеку, день у день слід віддати перевагу дизельним мотоблокам.

Кількість передач. Чим воно більше, тим ширшим є вибір режимів, в яких може працювати техніка: переміщати навісне обладнання при обробці рослин хімікатами, розпушувати землю, садити рослини відразу в кілька борозен і т.д.

Бренд, який пропонує техніку. Чим вища його репутація, тим більша ймовірність того, що обладнання виправдає надії покупця. Можна, звісно, купити імпортний мотоблок. Але через ціну це не найкращий вибір. Серед продуктивних та надійних є порівняно дешеві мотоблоки вітчизняного бренду ДТП. Завдяки надійності та довговічності матеріалів та комплектуючих на мотоблоки ДТЗ встановлена гарантія 24 місяці. При цьому питання «який найкращий мотоблок» вирішується автоматично. У цій статті посилатимемося на технічні характеристики сільгоспмашин ДТЗ.

Характеристики, які теж треба врахувати

Тип коліс та їх діаметр. Чим більший діаметр колеса, тим краще його прохідність та можливість добре тягнути на м'якому, пухкому ґрунті. Металеві ґрунтозачепи дають досить сильну тягу, але з ними мотоблок не можна використовувати для буксирування причепа твердою дорогою.

Від ширини колії залежить стійкість машини та можливість переміщатися у вузьких просторах.

Ширина культивації — це смуга, яку апарат опрацьовує за один прохід. На відкритій ділянці добре працювати широкою фрезою, а ось у саду між деревами потрібна вузька.

Глибина обробки — це заглиблення фрези у ґрунт. Зазвичай вона коливається не більше 20-25 см.

Маса мотоблока. Чим машина важча, тим краще зчеплення із ґрунтом. Занадто легкий мотоблок погано підходить для оранки ґрунту, особливо твердого: буде нестійкий і вивертатиме.

Максимальна та мінімальна швидкість руху. Для руху дорогою з причепом бажано мати швидку машину (10-12 км/год і більше). А ось при оранці, посіві, збиранні врожаю іноді і 4 км/год - занадто швидко.

Класифікація мотоблоків

Два основні параметри мотоблоків - потужність двигуна та вага тісно пов'язані між собою:

 • Мотоблоки легкого класу важать від 30 до 80 кг і зазвичай оснащуються двигунами до 6 к. с.
 • Середній клас - машини, які важать від 90 до 170 кг. Мають двигун до 12 к. с.
 • Важкі мотоблоки мають вагу від 200 до 350 кг, укомплектовані двигунами від 15 к. с. та вище.

Характеристики та застосування мотоблоків

Найменший із мотоблоків ДТЗ 470БН з ґрунтофрезами важить 71 кг. оснащений клинопасовим приводом. Цей привід є одночасно силовою передачею, зчепленням та гарантує безпеку. Якщо ґрунтофрезу заклинить каменем або деревиною, досить еластичний ремінь пом'якшить поштовх і забезпечить прослизання валу. Це попередить пошкодження двигуна та редуктора. Ремінна передача проста за конструкцією, мало важить, дуже ремонтопридатна: ремінь можна замінити в польових умовах.

Бензиновий двигун повітряного охолодження ДТЗ 470БН видає непогану потужність - 7 к. с. Витрата бензину - не більше 374 г на 1 кВт * год. Повітрозабірник повітрофільтра винесений на кермо, тобто подалі від пилу. Це сприяє захисту циліндра від проникнення абразивних частинок. Ширина колії - 510 мм. Апарат має три швидкості руху вперед: 3,8, 6,8, 10,2 км/год і одну назад — 5,8 км/год. Грунтофрези встановлюються замість коліс. Можна вибрати ширину культивації 570 чи 810 мм. Глибина культивації – 200 мм. Грунтофрези обертаються із частотою 36, 60 або 89 об/хв.

Звісно, важливе питання: скільки коштує мотоблок ДТЗ 470БН? Ціна досить демократична – 14587 грн. Це недорогий мотоблок для дачі чи городу біля сільського будинку.

Мотоблок середнього класу ДТЗ 570БН також оснащений бензиновим двигуном на 7 к. с., але важить із фрезою 108 кг. Має привід на коробку передач через дискове зчеплення. Через те, що немає прослизання, втрати енергії в трансмісії менші. Ширина колії 600 мм, вибір ширини захвату теж більший: 620, 880 та 1140 мм. Він дуже стійкий і легкий в управлінні, але й коштує дорожче — 17 172 грн. Модифікація цієї машини ДТЗ 570БН/М2 оснащена полегшеною КПП з трьома передачами вперед та однією назад, працює фрезами на 580 та 840 мм. Це найдешевший мотоблок ДТП, він коштує 13 955 грн. Тому придбати ДТЗ 570БН/М2 – це означає купити дешевий мотоблок, хороший мотоблок для будинку, біля якого тісна ділянка не дає простору для застосування великої машини.

Мотоблок ДТЗ 510ДН оснащений 10-сильним дизельним двигуном. Двигун витримує тривалу роботу під навантаженням, дає відмінну тягу навіть на малих обертах. Машина має три швидкості вперед: 3,5, 8,2, 11,2 км/год і 2,8 км/год - назад. Цей мотоблок підходить для професійної роботи у фермерському господарстві. Відрізняється завидною економічністю: 273 г палива на 1 кВт*годину. Добре тримає напрямок руху. Обгонні розблокатори на транспортних колесах суттєво полегшують повороти та розвороти. Максимальна ширина захвату – 1149 мм, глибина культивації – 200 мм. Частота обертання ґрунтофрез - 40, 95 і 130 об/хв. Модифікація ДТЗ 510ДНЕ забезпечена акумулятором, замком запалювання та електричним стартером. Її повна вага на ґрунтофрезах - 152 кг. Коштують ці дві моделі 21907 та 25078 грн. відповідно.

ДТЗ 512ДН та ДТЗ 512ДНЕ — мотоблоки професійні. Обидва оснащені дизельними двигунами на 12 к. с. фрезами від 880 до 1400 мм. Мають 4 швидкості руху: 4,2, 10,5 і 14,5 км/год вперед і 3,6 км/год назад. Працюють продуктивним навісним обладнанням, можуть досить швидко буксирувати ємні причепи. За всіма показниками чудово підходять для фермерського чи великого домашнього господарства. Основна їхня відмінність — те, що ДТЗ 512ДНЕ крім ручного має електричний стартер. Тому, для тих, хто любить продуктивність та комфорт, це найкращий мотоблок.

Купити хороший мотоблок в Україні неважко. Досить поширений продаж нових мотоблоків у роздрібній мережі. Якщо ж у магазині необхідної машини не було, можна купити мотоблок через інтернет-магазин за адресою: dtz.ua

eye 359 Огляд від 26.10.2021

Комментарі

Написати коментар

ПАРТНЕРИ

ROMB UA
Vitals
Vitals AQUA
Amt
Spark
NOWA
Zapchastyny
INGCO
Kentavr
Limex
Element
Ucenka
Корт
Онлайн курсы IT