Загрузка...

Тел./факс: +38 (0562)3-44-555
Моб. тел.: +38 (099)23-44-555
Моб. тел.: +38 (067)16-11-000
< назад

Оснащення залізного коня

18.11.2014

  У сучасному фермерському господарстві є безліч агротехнічних, транспортних та інших робіт, що потребують механізації. В ідеалі, було б добре мати вузькоспеціалізовану техніку для кожного виду робіт. Але така спеціальна техніка потребує і спеціального обслуговування, і спеціальні умови зберігання. Тому в більшості випадків питання механізації вирішується інакше - як джерело сили купують універсальний трактор, а до нього - комплект необхідного навісного обладнання. Сучасний ринок пропонує широкий вибір з'єднувальних з тракторами агрегатів і механізмів різного призначення. Даний огляд написаний з метою допомогти власникам тракторів правильно зорієнтуватися в цьому різноманітті.

Самим універсальним, шанованим усіма фермерами, а тому і найпоширенішим в українських господарствах є колісний трактор. Про те, які саме трактори вибирають українські фермери і господарі, говорилося в попередніх оглядових статтях «Відмінник в своєму класі» і «Мінітрактор: теорія і практика». А в цій статті ми розглянемо навісне обладнання, яке найкраще підходить до тракторів потужністю 24 к.с. Для прикладу ми взяли найбільш технічно оснащений в своєму класі повнопривідний трактор ДТЗ 4244Р. Але практично все описане тут устаткування придатне для застосування з тракторами Dongfeng 244E, Jinma 244E та іншими близькими за потужністю і габаритами машинами.

Найчастіше трактори застосовуються в сільському господарстві під час обробки ґрунту і догляді за насадженнями. Тому найзручніше розглядати навісні агрегати і механізми в послідовності, близькій до порядку їх застосування в циклі агротехнічних робіт, тим більше, що в більшості випадків назва цього обладнання прямо вказує на його призначення.

Мульчирователь за рахунок високої швидкості обертання робочого ротора швидко і ефективно подрібнює (мульчирує) пожнивні залишки або валки соломи. У моделі МР-100, яку можна встанов-лювати на всі трактори потужністю 24 к.с., швидкість обертання ротора становить 1900...2300 об/хв. Мульчирователь рівномірно розподіляє подрібнений матеріал по поверхні поля. Дана операція значно знижує зневоднення поверхневого шару землі, прискорює перегнивання вже подрібнених пожнивних залишків під час подальшої обробки ґрунту.

Двохбатарейні дискові борони крім розпушування ґрунту і рівномірного закладення добрив, знищують бур'яни і подрібнюють пожнивні залишки, у тому числі - товстостебелових просапних культур (кукурудза, соняшник). Можна застосовувати їх і для вирівнювання верхнього шару ґрунту глибиною до 15 см, в тому числі навесні після осінньо-зимової оранки. У борін серії БДН можна змінювати кут між площиною обертання диска і напрямком руху борони в діапазоні до 23 градусів для точного регулювання глибини обробки, і ступеня оборотності ґрунту: під час обробки сухих і твердих ґрунтів кут збільшують, під час дискування вологих і легких ґрунтів зменшують. Для 24-сильних тракторів найбільш придатними є моделі БДН - 1,5 під час обробки важких і середніх ґрунтів, або більш широка БДН-1,7 для легких ґрунтів.

Лемішні відвальні плуги - найбільш широко розповсюджені агрегати для оранки ґрунту. Для трак-торів потужністю 24 л.с. найкращими варіантами є двокорпусні плуги ПН-320, ПН-225, ПН-230 та їх модифікації, наприклад ПН-225У (з посиленою рамою), ПОН - 225 (оборотний - дозволяє уникнути холостих прогонів вздовж поля і виконувати оранку на зворотному ходу з відвалом ґрунту в ту ж сторону). Вибір плуга залежить від виду ґрунту: при середній щільності зазвичай застосовують ПН-225 з шириною захвату 0,5 м, для важких ґрунтів краще використовувати більш вузький ПН-220. На легких ґрунтах повнопривідний ДТЗ 4244Р без проблем тягне більш широкий плуг ПН-230 або навіть трикорпусний ПН-320.

Навісні ґрунтофрези суміщають первинну обробку ґрунту і підготовку його до посіву. За один прохід вони не тільки інтенсивно подрібнюють ґрунт і перемішують шари без їхнього огортання, а й знищують бур'яни, подрібнюють рослинні залишки (у тому числі грубостебелеві), здійснюють рівномірне закладення добрив і вирівнювання поверхні поля під час обробки глибиною до 20 см. При цьому створюється оптимальна щільність ґрунту, підвищується біологічна і біохімічна активність, збільшується ступінь насищення киснем, що в кінцевому рахунку, веде до підвищення врожайності. Ґрунтофрези найбільш ефективні під час обробки важких запливаючих ґрунтів, розділці задернілих пластів, поліпшення і освіження луків і пасовищ. На легких ґрунтах їх застосовувати не рекомендується, щоб уникнути інтенсивного розпилення. Процес фрезерування енергозатратний, тому для 24-сильних мінітракторів краще використовувати моделі з захопленням не більше 1,4 м, наприклад ФН-140.

Універсальні культиватори і культиватори міжрядної обробки виготовляються в широкому діапазоні розмірів. З нашої точки зору оптимальними для 24-сильних тракторів є культиватор КУ-1,6 (або його посилена версія КУ-1,6У). На легких ґрунтах можна використовувати більш широкий КУ-2,2. А для міжрядної обробки посівів на важких і середніх ґрунтах рекомендуємо застосовувати трьохрядний КУ 3-70, на легких ґрунтах - п'ятирядний КУ 5-70.

Універсальний розкидач РУН-600 призначений для поверхневого внесення твердих мінеральних добрив в гранульованому або кристалічному вигляді під час підживлення зернових і просапних культур, луків і пасовищ, а також для рівномірного розкидання вапна, курячого посліду та інших сипучих матеріалів на смузі шириною до 6 метрів. Він може бути використаний також для розкидання піску або піщано-соляної суміші на дорогах і тротуарах для боротьби з ожеледицею в зимовий період.

Зернотокові сівалки з дисковими сошниками і котушковим висіваючим апаратом використовуються для посіву насіння зернових культур (пшениця, жито, ячмінь, овес), бобових культур (горох, квасоля, соя, сочевиця, боби) і льону, а також близьких до зернових за розмірами насіння і нормам висіву (гречка, просо, сорго, люцерна). Одночасно з висівом відбувається дозоване внесення до рядків гранульованих мінеральних добрив. Практика застосування сівалок з тракторами Jinma 244E і ДТЗ 4244Р показала, що найкращими варіантами для них є сівалки СЗН-14 і СЗН-16.

Широкорядні овочеві сівалки з долотовидними сошниками та овочеві сівалки точного посіву також варіюються по ширині захоплення. Нормальним варіантом для 24-сильних тракторів буде використання п'ятирядних СОН-5 (СОН-5Т - з туковисівним апаратом) і СТН-5, але можливе застосування і шестирядних СОН-6т і СТН-6т. Доречі, уточнимо: головна відмітна риса сівалки точного висіву - її здатність рівномірно і точно розміщувати насіння в рядках, що досягається за допомогою застосування висівного диска. Такий метод висіву суттєво економить дорогий посадковий матеріал.

Навісні картоплесаджалки значно прискорюють процес посадки картоплі. Дворядна КС-2 або КС-3 (на плузі) цілком підходять для 24-сильних тракторів. Доречі, при необхідності картоплесаджалку КС-3 цілком можна використовувати, як двохкорпусний плуг для оранки. Також з'явилася модель КС-4 для пророщеної картоплі.

А в лінійці картоплекопалок, придатних для навішення на наші трактора, є два різновиди агрегатів. Модель КВН-2 - дворядна, вібраційного типу. Фактично це - універсальна прибиральна машина для будь-яких коренеплодів, висаджених рядним способом, в тому числі цибулі, часнику, моркви і т.д. В елеваторних КТН-1 і її посилених модифікаціях КТН-1Н і КТН-1Б застосовуються фігурні 3-лемішні підрізні ножі, що значно знижує необхідне тягове зусилля і покращує умови відділення бульб картоплі від ґрунту.

Сегментно-пальцеві косарки серії КСН з шириною захвату від 1,4 до 1,8 м використовуються для скошування на сіно всіх видів трав, як сіяних, так і природного виростання. Вони менш продуктивні, ніж косарки роторного типу, наприклад КРН-1,35, але зате забезпечують більш повне і рівне скошування трав'яної маси, скошена трава залишається абсолютно чистою і укладається на поверхню поля рівним шаром. Вибір ширини захоплення такої косарки визначається конфігурацією поверхні поля - чим рівніше поле, тим більшої ширини косарку можна застосовувати. Косарки роторного типу економічні, мають високу продуктивність і також призначені для скошування всіх видів трав, але не забезпечують рівномірну висоту стерні і можуть закидати ножами ґрунт на скошену траву.

Валкові граблі ГВ-1,8 призначені для укладки трав'яної маси (і пров'яленої, і свіжоскошеної) або соломи у валки, а також для збирання опалого листя і гілочок в скверах, садах, і парках. Для пресування сіна або соломи в тюки циліндричної форми існують прес-підбирач - полунавісний ПРП-80 і навісний ПРН-80.

Фронтальний навантажувач ПФ-300 з гідравлічним приводом - одне з найбільш часто монтованих на трактор вантажопідіймальних пристроїв. Змінюючи на навантажувачі робочі органи, можна вирішити практично будь-яке завдання по захопленню і переміщенню різних вантажів вагою до 300 кг - об'ємних, сипучих, сухих і з високою вологістю і т.д. На ПФ-300 можуть бути встановлені паралельні вила для штабельованих вантажів, кліщовий захват для рулонів і тюків, багатозубі вила для скиртування сіна і соломи, ківш для сипучих матеріалів, двохщелепний багатофункціональний ківш, передня поворотна лопата-відвал, задня навісна лопата-відвал. Доречі, саме в роботі з фронтальним навантажувачем найбільш чітко проявляється комфорт використання окремого важеля реверсу, який розташований безпосередньо поруч з рульовою колонкою на тракторі ДТЗ 4244Р.

Навісний екскаватор з шириною ковша до 300 мм і об'ємом до 0,05 м3 цілком достатній для виконання в більшості будівельних і очисних робіт навіть у великому господарстві, а вартість його на порядок менша, ніж вартість аналогічного самохідного колісного або гусеничного екскаватора.

Навісний шнековий бур 1W-30 і його модифікація 1W-40, дозволяють бурити отвори діаметром до 300 і 400 мм відповідно і глибиною до 2,5 м. Вони застосовуються і в будівництві, і під час посадки дерев, і навіть в гідрологічних вишукуваннях на малій глибині. Успішно використовуються під час встановлювання на навісну систему трактора роторна газонокосарка ГРН-1,5, прибирально-підмітальна щітка ЩПН-160, подрібнювач гілок ПГА-200, а також навісні варіанти такого обладнання, як водяна помпа, електрогенератор, зварювальний агрегат, бетономішалка і т.д.

Для завершення огляду розглянемо транспортні причепи. Для трактора ДТЗ 4244Р і схожих з ним 24-сильних машин оптимальна вантажопідйомність причепа становить 1,5 ... 2,0 тонни, хоча на невеликій швидкості і по рівній місцевості він цілком може буксирувати 4-тонний причіп. Нагадуємо, що використовувати можна тільки причепи з пневматичною або інерційно-механічною гальмівними системами, наприклад ППТС-2, 1ПТС 1,5 або 1ПТС-2.

Резюмуючи все вищесказане можна зробити висновок: маючи в господарстві універсальний трактор і комплект обладнання до нього, можна забезпечити самостійне виконання повного циклу сільськогосподарського виробництва, починаючи з обробки ґрунту та закінчуючи прибиранням і вивезенням врожаю. А на додаток до основної роботи - надавати подібні послуги на комерційній основі, оскільки пропонований ринком асортимент навісного обладнання до тракторів дозволяє зробити оптимальний вибір для ефективного і економічно обґрунтованого рішення агротехнічних і господарських завдань будь-якої складності.

вгору